Vše, co jste nevěděli o pizze | Italia Travel

Vše, co jste nevěděli o pizze

02. 06. 2017

Pizza, například sýrová, šunková či Hawai, je oblíbená celosvětově a nejvíce si na ní pochutnáte v Itálii. Ve skutečnosti ji však začali péct staří Řekové.

Pokrm podobný pizze přitom existoval už tisíce let nazpátek. Placky z vyváleného těsta obložené masem, zeleninou a dalšími dobrotami běžně jedli Egypťané či Etruskové. Řekové pak pokladli placky různými surovinami ještě před upečením – a na světě byla první pizza. Ještě před Ježíšem. Další národy ji obohacovaly ovocem, bylinami nebo medem, dnes neodmyslitelná rajčata však stále chyběla. Ta se na pizzu začala přidávat až v 16. století, ale kdo s tím přišel, už dnes nevypátráme.

Neapol a pizza – to patří k sobě!

Jisté je, že roku 1738 vznikla v italské Neapoli Port’Alba první pizzerie na světě, která na stejném místě stojí i v současnosti. Také název pizza pochází z neapolského dialektu italštiny, ze slova picea, které označovalo pečené placky z kynutého těsta, na něž se pokládaly další přísady.

Z Neapole se pizza postupně rozšířila po celé zeměkouli. Místo jídla pro chudé (vytvořeného ze zbytků) se v 19. století stala pokrmem králů. Od roku 1905 si pizza buduje své pevné místo také v Americe a všude je na výběr v nespočtu typů.

3 tradiční neapolské pizzy

Ovšem pouze slavná neapolská pizza je na seznamu kulturního dědictví. Kdo by ji chtěl péct, potřebuje speciální ingredience z oblasti pod Vesuvem. A rozpálenou pec, v níž se zatápí výhradně bukovým dřívím. Známe 3 tradiční neapolské pizzy:

  1. Napoletana (také pizza Roma či Romana) – jsou na ní rajčata odrůdy San Marzano, ančovičky, kapary a mozzarella di Bufala Campana, která má rovněž ochrannou známku EU. Vyrábí se jen z mléka polodivokých vodních buvolů pasoucích se v Kampánii a okolí Lazia.
  2. Margherita – obsahuje rajčata San Marzano, buvolí mozzarellu z čerstvého mléka, bazalku a panenský olivový olej. U nás je nejoblíbenější a také nejlevnější. Můžete si ji zkusit upéct i doma – zde je recept od Itala
  3. Marinara – obsahuje rajčata, česnek, oregano a olivový olej.

Pizza však patří ke každé italské dovolené, bez ohledu na geografii. Například v atraktivním středisku Lignano Sabbiadoro vám ji turisté doporučí v restauracích O Sole Mio, Sandrocchia či Croce Del Sud. 

nebo použijte pokročilé hledání

Potřebujete poradit?Po – Pá   09:00 – 17:00
+420 725 542 330+420 702 022 210+420 725 535 096
CZ - Kč CZ - Kč SK - €

Autobusové zájezdy | Děti zdarma | Akční nabídka | Doprava | Ke stažení | O nás

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací