Informace na cestu do Itálie | Italia Travel

CK Italia Travel s.r.o. » Informace na cestu do Itálie


Informace na cestu do Itálie

Cennosti

Itálie je bezpečnější než Česká republika, co se týká malých krádeží, přesto bychom Vás rádi informovali: cenné věci jako jsou osobní doklady,  letenky, kreditní karty, šeky, peníze a šperky doporučujeme uložit v ubytovacím  trezoru. Pokud v apartmánu nebo hotelovém pokoji není trezor, uschovejte je na bezpečné místo v pokoji, nikdy nenechávejte v autě. Na pláž a na výlety si s sebou vezměte jen tolik peněz, kolik nezbytně potřebujete. Nikdy nenechávejte tašky odložené na sedadlech v autě či v autobuse nebo osobní doklady a peníze v tašce na pláži bez dozoru.

Čistota moří

Přestože jsou pláže místními úklidovými službami udržovány v čistotě, vlivem mořských proudů a špatného počasí se mohou na plážích nacházet různé naplaveniny. Bývají to jak chaluhy nebo jiné přírodniny, tak i odpadky, které neukáznění turisté odhazují do moře.

Noční život v letovisku

Některé hotely se nacházejí v turistických centrech, kde pulzuje čilý noční život. Bary, restaurace a diskotéky bývají v provozu až do rána. Vždy se najdou turisté, kteří se na dovolené chtějí bavit, mají na to plné právo. Počítejte s tím, že noční zábava vrcholí někdy i v časných ranních hodinách. V ubytovacích kapacitách zpravidla noční klid začíná ve 22.00 a končí v 8.00 hod. Měl by být dodržován i odpolední klid během siesty cca. od 13.00 do 15.30 hod. Při výběru destinace je vhodné podle vašich preferencí vybírat rušnější nebo naopak klidnější místo.

Pitná voda

Dodržujte pitný režim, i když necítíte žízeň, dohlídněte především na Vaše děti. Během svého hraní na pití nemyslí, navíc přímořský vlhký vzduch nevyvolává pocit žízně. Studená voda z vodovodu je pitná, ale v přímořských oblastech může být i mírně slaná. Ve všech destinacích doporučujeme zakoupit balenou pitnou vodu.

Cenové relace v obchodě:

 • chléb cca 3-6 Eur/kg
 • mléko cca 1,5 Eur/l
 • voda cca 0,4 Eur/1,5 l
 • šunka cca 15 - 20 Eur/kg
 • jablka cca 1 - 2 Eur/kg
 • těstoviny 0,50 - 1,50 Euro/500 g

Cenové relace v restauraci:

 • zeleninový salát 4 - 6 Eur
 • pizza cca 4 – 9 Eur
 • hamburger 3 - 4 Eur
 • těstoviny cca 5 – 9 Eur
 • ryba/kalamáry cca 10 Eur
 • steak cca 15 Eur
 • domácí víno (della casa) cca 6 Eur/l
 • pivo cca 4-5 Eur/0,5 l
 • Coca-cola/Fanta/sprite cca 2,50 Eur
 • zmrzlina 1,30 Eur (malá porce), 2,40 Eur (velká porce)

V restauraci není do výsledné sumy započítáno obslužné, proto obsluha jakési symbolické spropitné očekává. K účtu v lepších restauracích se obvykle nechává kolem 10 %, číšníci běžných pizzeriích očekávají spropitné ve výši 50 centů na osobu (můžete nechat cca 1-2 Euro na stole při odchodu). V restauracích se většinou platí za přípravu čistého stolu "coperto" na osobu (bez rozdílu toho, co jste si objednali), jehož výše závisí na typu restaurace a pohybuje se v rozmezí 1 až 3 Euro na osobu. Řidiči taxíků by měli být odměněni spropitným podle kvality služby - obvykle 8 - 10% nebo 1 €. Účet lze jednoduše zaokrouhlit na nejbližších pět euro.

Klimatizace/topení

v letních měsících (červen až srpen) je použití klimatizace potřebné pouze v některých budovách a pokud to klimatické podmínky vyžadují (např. když nefouká vítr nebo je extrémně silné teplo), není to však pravidlem. Například starší budovynebo ubytovací kapacity s větším množstvím oken klimatizaci vůbec nepotřebují. V některých ubytovacích zařízeních je klimatizace v ceně, avšak z racionálních důvodů a celosvětového trendu úspory energií bývá často používání klimatizace za poplatek. Na počátku května může být použití klimatizace/topení potřebné k zateplení a vysušení místností, jež byly celou zimu uzavřené. Pokud je hezké počasí, většinou se to vyřeší rychle i bez klimatizace, stačí hodně větrat.

Lehátka/slunečníky

Na placené pláži se cena pohybuje okolo 12-15 Eur/den (2 lehátka + slunečník). V některých střediscích jsou 2 druhy slunečníků: blízko sebe (levnější) a dál od sebe (dražší). Pokud nechcete platit plážový servis a dáváte přednost vlastní dece na veřejné pláži (které jsou ve všech letoviscích v Itálii), je potřeba se přizpůsobit pravidlům dané pláže a lehnout si pouze na vyznačených místech,  bez slunečníku (ty můžou být povoleny, ale záleží na pravidlech dané pláže dle značených symbolů). Volná pláž je v první linii u moře (před slunečníky) nebo mezi jednotlivými barvami slunečníků. Na plážích bývají skříňky nebo ohrádky na dětské plážové potřeby, které tam můžete vždy večer zdarma uložit (kyblíčky, hračky, nafukovací loďky).

Průvodcovský servis

V pokynech, které obdržíte na email cca 10 dní před nástupem na pobyt, bude uvedeno telefonní číslo na česky hovořícího zástupce CK, na kterého se můžete obrátit v případě problémů s komunikací nebo při složitějších vysvětlováních, kdy Vám může pomoci s překladem.

Ložní prádlo

V Itálii se používá na manželském lůžku společná deka/peřina, nikoli 2 přikrývky jako v ČR. V letních měsících často stačí na přikrytí pouze prostěradlo. Součástí apartmánů jsou vždy deky a polštáře, lůžkoviny (povlečení a prostěradla), pokud jsou zahrnuty v ceně, bývají uvedeny ve smlouvě o zájezdu.

Další důležité informace naleznete zde.

nebo použijte pokročilé hledání

Potřebujete poradit?Po – Pá   09:00 – 17:00
+420 725 542 330+420 702 022 210+420 725 535 096
CZ - Kč CZ - Kč SK - €

Autobusové zájezdy | Děti zdarma | Akční nabídka | Doprava | Ke stažení | O nás

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací