Jaké jsou efekty sluníčka na naše zdraví? | Italia Travel

Jaké jsou efekty sluníčka na naše zdraví?

25. 02. 2017

Pokožka vystavená sluníčku zvyšuje hodnotu vápníku v těle, aktivací vitamínu D, jež následně posiluje kosti především u malých dětí, mládeže v době puberty, v těhotenství a  u osob staršího věku. Právě tato období bývají v lidském životě kritická a jsou charakteristická právě zvýšenou potřebou vápníku a vitamínu D.

Jaké jsou škody na zdraví, když se slunci zdravý člověk straní?

Bez slunce není aktivován vitamín D, následně v kostech dochází k nedostatku vápníku. Výsledkem mohou být nemoci jako křivice,  osteoporóza nebo časté zlomeniny kostí.

A nejen to. Vitamín D má imunologický charakter, je prokázáno, že pomáhá prevenci respiračních chorob, udržuje pod kontrolou astma, atopický ekzém, je prevencí autoimunitních onemocnění (cukrovka, roztroušená skleróza, artritida), ukázalo se, že má pozitivní vliv na  ty, jež trpí depresemi nebo schizofrenií. Rozlehlé světlé pláže plné sluníčka, dlouhé procházky podél moře od dubna do září v přímořských lokalitách, jež jsou vzdáleny od industriálních měst  (jejichž znečištění ovzduší brání pronikání paprsků UVB), strava bohatá na ryby, to vše zaručuje ideální hodnotu vitaminu D, jak pro dospělé tak pro naše nejmenší. Minimalizujeme tak přirozenou cestou farmakologickou léčbu.

Podle nejnovějších studií pouze 9,3 % dětí v italské Veroně mají ideální hladinu vitaminu D, všichni ostatní trpí jeho nedostatkem. (Statistický údaj dětí v ČR nemáme k dispozici). Děti dnes  až příliš chráníme před paprsky UV, používáním opalovacích krémů s vysokým UV, vozíme je málo k moři a tráví velké množství času uzavření v místnostech, dopravních prostředcích nebo životem ve městech. 

Slunce reguluje naši dobrou náladu a dobrý spánek?

Samozřejmě. Slunce stimuluje v lidském mozku produkci serotoninu, hormonu „dobré nálady“. Serotonin je hormon, jež ovlivňuje kromě dobré nálady i chuť k jídlu, kvalitu spánku, práh bolesti, má velmi silný vliv na lidský mozek: jeho nedostatek může mít za následek depresi, strach, agresivitu, nadměrné přejídání, nespavost, bolest hlavy a další obtíže, jež nás denně pronásledují. Důkazem je „pocit štěstí“, jež nás zahrne, jakmile k moři přijedeme. 

Mnohá antidepresiva reagují tím, že blokují vstřebávání serotoninu, jež obnoví vlastní potenciál, neboť osoby trpící depresí mají jeho nedostatek. Totéž platí pro mnohá analgetika, jež zvyšují hladinu serotoninu.

Hořká čokoláda produkuje enzym jež má funkci podobnou jako serotonin a téměř všichni ví, že konzumací čokolády jsme spokojení. Dovolená u moře má stejný efekt na náš centrální nervový systém jako konzumace čokolády, používání antidepresiv, analgetik, proto především pediatři mají morální povinnost pobyt u moře doporučovat.

nebo použijte pokročilé hledání

Potřebujete poradit?Po – Pá   09:00 – 17:00
+420 725 542 330+420 702 022 210+420 725 535 096
CZ - Kč CZ - Kč SK - €

Autobusové zájezdy | Děti zdarma | Akční nabídka | Doprava | Ke stažení | O nás

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací