Dovolená v Itálii autem? 5 rad a tipů, aby vám vyšla | Italia Travel

Dovolená v Itálii autem? 5 rad a tipů, aby vám vyšla

11. 04. 2017

Nejoblíbenější doprava z České republiky na dovolenou do Itálie je osobními automobily. Stačí vám k ní český řidičský průkaz, technický průkaz a zelená karta k vozu. Autem dojedete do Itálie na dvě nádrže a dvě kafe!

Podle zkušeností řidičů se Čechům vyplatí jet přes Mnichov, Brenner do Trenta, a Moravákům přes Vídeň, Villach, Tarvisio a dále dle potřeby. Nejprve vás čeká přejezd Rakouska. Pro obvyklý týdenní pobyt u moře stačí koupit desetidenní dálniční známku za 8,70 eur. Povolená rychlost na rakouské dálnici je 100 km/h.

Užijte si pohodlí italských dálnic

Itálie má vynikající silniční síť s širokými dálnicemi, které se táhnou od severu až na jih. Díky nim zvládnete cestování po Itálii mnohem rychleji než v jiných zemích. Pro cestu po italských dálnicích nepotřebujete dálniční známku. Zpoplatněné úseky se hradí formou mýtného. Některé části dálnic, zejména na jihu Itálie, jsou zcela zdarma. Na placených úsecích vydáte za 100 km jízdy po dálnici zhruba 5 euro.

Například pro cestu do Bibione nebo Lignana si připravte na mýtné 11,10 eur (úsek 145 km od Tarvisia na rakouské hranici, dálniční sjezd Latisana). Pro Caorle, populární italskou destinaci rodinné dovolené, platí mýtné 13 eur a dálniční sjezd San Stino di Livenza. Výpočet mýtného nabízejí speciální stránky. A zde je pár dalších tipů pro bezproblémovou cestu:

  1. Dodržujte silniční pravidla, která se v Itálii mírně liší od pravidel v České republice. V tabulce zjistíte maximální povolené rychlosti pro osobní automobily a karavany/přívěsy.

Osobní automobil

 

Karavan/přívěs

 

Dálnice

130 km/h

Dálnice

100 km/h

Silnice pro motorová vozidla

110 km/h

Silnice pro motorová vozidla

90 km/h

Silnice druhé třídy

90 km/h

Silnice druhé třídy

80 km/h

Obec

50 km/h

Obec

50 km/h

 

  1. Na všech sedadlech používejte bezpečnostní pásy. Každý automobil musí být vybaven výstražným trojúhelníkem. Při průjezdu italským tunelem povinně rozsviťte světla. V nouzi využijte jednotné evropské číslo tísňového volání 112.
  2. Při jízdě je zakázáno používání mobilního telefonu (telefonovat lze jen s hands free sadou). Na rozdíl od České republiky se v Itálii toleruje minimální množství alkoholu v krvi (0,8 promile).
  3. Chcete-li se v Itálii vyhnout placení mýtného, jeďte po okresních cestách. Sice nikdy nejsou přímé, ale vždy vás dovedou do cíle. Pro plánování trasy po okresních cestách využijte internetové plánovače tras či GPS navigaci.
  4. Závěrečné motoristické tipy jsou už pro italská letoviska: na pobřeží u pláží se většinou platí parkovné, ale několik set metrů od pláže máte šanci zaparkovat mezi hotely, i když v sezóně tu může být plno. Pokuste se vyhnout parkování pod borovicemi, které auta znečišťují smůlou a pískem. Na velkých parkovištích si všímejte značek, protože mnohá italská města tu pořádají i dvakrát týdně trhy, přičemž auta nepozorných majitelů odtahují.

Buon viaggio – šťastnou cestu!

Vždy platí, že štěstí přeje připraveným. Pokud si cestu do Itálie důkladně zmapujete na internetu a vyjedete odpočatí, určitě vše klapne na 100 %.

nebo použijte pokročilé hledání

Potřebujete poradit?Po – Pá   09:00 – 17:00
+420 725 542 330+420 702 022 210+420 725 535 096
CZ - Kč CZ - Kč SK - €

Autobusové zájezdy | Děti zdarma | Akční nabídka | Doprava | Ke stažení | O nás

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací