Co si přivézt z Toskánska? | Italia Travel

Co si přivézt z Toskánska?

31. 05. 2017

Toskánsko, malebný kraj ve střední Itálii, naleznou i dnešní návštěvníci stejné jako dávní básníci, kteří opěvovali jeho vinice, olivy, broskve, mandlovníky a vavříny, bílé vily, osady, městečka vpravo i vlevo, ohromná údolí s mírnými pahrbky a sytě modré nebe nade vším.

Napomáhá tomu i současný mohutný rozvoj agroturistiky spojený s oblibou bio a regionálních potravin. Díky státním a evropským dotacím toskánské statky – casale – nadále hospodaří tradičním způsobem a k tomu nabízejí (mnohdy i luxusní) ubytování pro turisty.

Toskánska si proto určitě přivezte dobré jídlo a pití. Vyhlášené jsou sýry, prosciutto nebo kančí salámy. Lahůdkami se to hemží na každém kroku, a vynikající jsou i nejobyčejnější potraviny ze supermarketových akcí. Místní olivový olej je lehčí než tmavší druhy z jižní Itálie a drobní výrobci ho prodávají u značených olivových cest.

Stejně tak v Toskánsku existují cesty vína, k nimž směřují gurmáni z celého světa. Nejslavnější je výrazné suché červené víno Chianti Classico, které se pěstuje mezi Sienou a Florencií. Chráněnou značkou, nejstarší na světě, se pyšní už od roku 1716. Dokladem kontrolovaného původu vín Chianti Classico DOCG je pečeť s černým kohoutem. Nákup vín může být součástí exkurze do toskánského vinařství, samozřejmě spojené s degustacemi. 

Toskánsko – vinařství Casa Sola

Toskánsko – vinařství Casa Sola

Vkusné suvenýry nabízí San Gimignano, nejkrásnější městečko kraje se zachovalou středověkou zástavbou, jemuž se přezdívá „Toskánský Manhattan“. Můžete si tu vybrat kožené zboží z malých dílen, keramiku, bytové doplňky, obrazy a opět gurmánské speciality. Stylové butiky dotvářejí zdejší působivou atmosféru. A jeden užitečný tip: pokud si v Itálii zakoupíte kávu u baru, zaplatíte za ni mnohem méně, než když se necháte obsloužit u stolku (k vyhlédnutému místu si ji můžete odnést).

Tento kout Itálie vzal za srdce i Karla Čapka

Ovšem, to hlavní, co si z Toskánska zajisté přivezete, budou dojmy, protože je celé „milé, utěšené, vděkuplné, půvabné, rozkošné, spanilé, krásné a líbezné“ – jak napsal Karel Čapek už roku 1923 v Italských listech.

Ve 21. století můžeme navíc obdivovat dechberoucí toskánskou krajinu a detaily tamních architektonických památek prostřednictvím tapet na ploše, mezi prací na počítači. A snít o další návštěvě Itálie… 

Toskánsko – San Gimignano

Toskánsko – San Gimignano

Toskánsko - Siena

Toskánsko - Siena

Autorkou textu a fotografií je Eva Lhoťanová

nebo použijte pokročilé hledání

Potřebujete poradit?Po – Pá   09:00 – 17:00
+420 725 542 330+420 702 022 210+420 725 535 096
CZ - Kč CZ - Kč SK - €

Autobusové zájezdy | Děti zdarma | Akční nabídka | Doprava | Ke stažení | O nás

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací