| Italia Travel

Řím

Řím z letadla

Řím, v originálu Roma, přezdívaný Věčné město, je jedním z nejstarších měst Evropy, jež bylo založeno před více než 2 700 lety. Dnes má tato světová metropole přes 3.000.000 obyvatel a jedná se o moderní, hektické město. Po staletí byl hlavním městem Římské říše, nejmocnější evropské mocnosti starověku, jehož původní jazyk latina, dala základ mnoha evropským jazykům a římské právo se stalo vzorem mnoha právních a politických systémů současnosti. Na území města leží samostatný stát Vatikán, sídlo papeže, jež je hlavou katolické církve a vyhledávanou světovou destinací.

Jedno rčení praví: „Padne-li Řím, padne i celý svět". Takže dokud Řím stojí, nezbývá nám nic jiného, než návštěvu jedinečného místa doporučit a věřte nám, že si jej zamilujete. Pokud se pro výlet rozhodnete, bude na vás dýchat všudypřítomná bohatá historie a dokonalá architektura.

Památky v Římě

Abyste si vychutnali atmosféru tohoto úžasného místa, doporučujeme Vám minimálně 3 až 4 denní pobyt, pokud zůstanete týden, nebudete litovat. Zde popisujeme stručný itinerář největších zajímavostí Říma.

Bazilika sv. Petra

Návštěvu je vhodné začít Vatikánem, kde se nachází největší křesťanský chrám Bazilika svatého Petra. Veřejnosti přístupné jsou katakomby s hrokami osobností starého města nebo vyhlídka na město z kupole chrámu. Kromě baziliky je ve Vatikánu možno navštívit i slavnou Sixtinskou kapli, která je součástí prestižních Vatikánských muzeí,kde můžete obdivovat tvorbu geniálního malíře a sochaře Michelangela. Pokud jste milovníci historie a umění, doporučujeme na samotný Vatikán jeden celý den.

Opustíme-li Vatikán třídou Via della Conciliazione, první významnou památkou je Andělský hrad neboli mauzoleum císaře Hadriána s přilehlým Andělským mostem přes řeku Tiberu.Za zastávku stojí nedaleké malebné náměstí Piazza Navona (původně cirkus císaře Massima), dnes živé pulsující místo setkání všech generací. Nedalekoodtudse nachází jeden z nejzachovalejších původních pohanských chrámů Pantheon, uvnitř kterého je hrobka slavného Raffaela nebo některých italských králů.

Za shlédnutí stojí celosvětově známá fontána, a to renesančníFontana di Trevi, proslulá z Feliniho filmu Dolce Vita. Fotografii věčného města zpestří romantické náměstí Piazza di Spagna a jeho proslulé schody.Obchodní třídou Via del Corso, kde můžete obdivovat krásné módní butiky a obchůdky se značkovým zbožím, se návštěvník dostane kPamatníku Vittoria Emanuela. Jedná se o gigantickou stavbu z bílého mramoru, jež oslavuje spojení, až do konce 19. století, zcela nejednotné Itálie.

Forum  Romanum

Za památníkem je jeden s posvátných pahorků starověkého Říma, Kapitol, kde byl podle původní legendy založen velký Řím. Z Kapitolského náměstí je krásný výhled na jedno z nejpůsobivějších míst starého města, a tím je Forum Romanum. Chrámy s historií cca 2500 let, jež byly kolébkou demokracie, místem sídla pravidelných zasedání Senátu, ale také místem konání vraždy Julia Césara. Fórum Romanum je po zaplacení vstupného přístupné veřejnosti, stejně jako nedaleké slavné Koloseum, které si určitě nenechejte ujít.

Koloseum

Kromě vyjmenovaných památek Řím nabízí celou řadu dalších historicky významných staveb, jako jsou původní římské lázně, tržiště, bývalá císařská sídla a nespočetné množství sakrálních památek.

Pár praktických rad na cestu:

  • dávejte si pozor na své osobní věci, nenoste u sebe zbytečně velkou hotovost a cennosti. Pokud máte vše s sebou, zvolte bezpečné místo. Řím není v mezinárodních srovnáních nebezpečnější než naše Praha, ale jedná se světovou metropoli a podle toho se tak musíme chovat.
  • požádejte v hotelu o mapku města a mějte s sebou telefonní číslo hotelu.
  • nebojte se objevovat město sami, Římané jsou velice přátelští a ochotní vysvětlit cestu, ukázat na mapce atd.
  • neváhejte a ochutnejte výbornou římskou kuchyni, která zaručuje kvalitu. Vyhněte se rychlým občerstvením mezinárodních značek, které si můžete objednat kdekoli jinde. Pokud nebudete jíst přímo na hlavních náměstích (Piazza Navonna, Piazza di Spagna...) a najdete malé restaurační zařízení v nějaké boční uličce, jako jsou: Osteria, Trattoria nebo Pizzeria, nebude Vás oběd nebo večeře tolik stát a určitě si pochutnáte.
  • nedoporučujeme zajíždět osobním autem až do samotného centra, neboť je tam velký provoz, špatné parkování a velmi hustá doprava. Ideálním řešením je zaparkovat auto u hotelu a odtud se vydat do centra městskou hromadnou dopravou (autobusem a metrem).

nebo použijte pokročilé hledání

Potřebujete poradit?Po – Pá   09:00 – 17:00
+420 725 542 330+420 702 022 210+420 725 535 096
CZ - Kč CZ - Kč SK - €

Autobusové zájezdy | Děti zdarma | Akční nabídka | Doprava | Ke stažení | O nás

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací