| Italia Travel

Chorvatsko

Chorvatsko se nachází na pomezí střední a jižní Evropy a jeho hlavním městem je Záhřeb. Obecně je tato země považována za nejoblíbenější dovolenkovou destinaci u Čechů, hned za Chorvatskem je Itálie.

Geografie Chorvatska

Chorvatsko je bohaté jak na přírodní krásy tak i na historii. Je dlouhé 783 km a jeho velikost je asi jako 1/5 Středozemního moře. Po celé jeho západní straně je omýváno Jaderským mořem a celková délka včetně ostrovů je 5 835 km. Pobřeží Jadranu je členité, můžeme zde najít skaliska a vysoké a strmé kopce, nebo naopak písčité a nízké pláže (např. na Makarské riviéře). Největšími poloostrovy jsou Istrie na severu a Pelješac na jihu. Země se může pyšnit vysokým počtem ostrovů a ostrůvků, největšími z nich jsou Krk a Cres.

Chorvatsko se dělí na tyto oblasti:

  • Istrie
  • Kvarner
  • Ostrovy
  • Severní Dalmácie
  • Střední Dalmácie
  • Jižní Dalmácie

 

 

 

 

 

Za návštěvu určitě stojí také Plitvická jezera, což je Národní park zapsaný v seznamu UNESCO a také nejnavštěvovanější místo vnitrozemí společně s hlavním městem Záhřeb.

Nejen přírodní divy zde můžeme najít, ale také místa plná historie. Mezi nejvýznamnější města patří již zmiňovaný Záhřeb, dále Dubrovník, Rijeka, Split, Zadar či Šibenik.

Počasí v Chorvatsku

Jadranské pobřeží patří do mírného podnebí s teplými a dlouhými léty a krátkými a mírnými zimami. Rozdíly v počasí jsou také mezi severní a jižní částí Chorvatska. Například teploty na ostrovech jsou příjemnější než na pevnině - proto jsou ostrovy tak oblíbené.

Nejteplejším měsícem je červenec s nejvyšší průměrnou teplotou 25,9 °C, nejchladnějším měsícem je zde leden s 5 °C. Červenec je také měsícem s nejmenším úhrnem srážek. Země má optimální podmínky co se týče vlhkosti vzduchu (cca 60 %). Sníh je zde spíše ojedinělým úkazem.

Pláže v Chorvatsku

Pláže jsou v Chorvatsku velice rozmanité, což dodává na zajímavosti a oblíbenosti turistů. Jsou volně přístupné a bezplatné (kromě soukromých pláží u hotelových komplexů či koupališť). Můžeme zde najít široké pláže s jemným pískem pozvolně vstupující do moře (např. v Omiši), dále také pláže s jemnými kamínky (např. na většině Makarské riviéry), pláže s oblázky (Pakoštane v Severní Dalmácii) či skalnaté útesy (např. Hvar). Například na poloostrově Istrie jsou pláže spíše betonového typu, jsou kamenité a skalnaté.

Mnoho chorvatských pláží dostalo ocenění Modrou vlajkou za kvalitu a čistotu včetně čistoty moře. Součástí pláží jsou také šlapadla, skluzavky, tobogány, skákací hrady, trampolíny, pronajmout si můžete také loďky či skútry.

Chorvatská kuchyně

Každý region má svá specifická jídla, která stojí za ochutnání. Národním jídlem Chorvatů je sušená šunka. Nejtypičtějším jídlem jsou bezesporu dary moře - ryby, krevety, kalamáry, ústřice atd. Na Istrii můžete ochutnat lanýže, v Dalmácii brudet (guláš z mořských plodů s kukuřičnou polentou). Mezi nejznámější patří tzv. pašticada, což je dušené hovězí maso, či klasické čevapčiči.

Co se týče pití, každého hned určitě napadne Rakije, což je chorvatská pálenka ze skvašeného ovoce. Dále třeba Mastika, což je ekvivalent pro řeské Ouzo.

Typická pro Chorvatsko je také zmrzlina, která je oproti naší české sladší. Oblíbený je také zmrzlinový sorbet.

Doklady - cestovní doklady

Chorvatsko respektuje všechny doklady platné v členských zemích EU, tedy cestovní pas, občanský i řidičský průkaz s odpovídající dobou vydání. Nezapomeňte také vyřidit cestovní doklad svým ratolestem!

Doprava

Vzdálenosti z ČR do Chorvatska kolísají mezi 750 km (Istrie, Kvarner z Brna) po 1.300 km do Orebiče (z Prahy). Autobusová doprava trvá od 14 hodin do cca 20 hod. Díky nepředvídaným a neovlivnitelným okolnostem může doprava trvat déle. V posledních letech zde přibylo mnoho dálnic (celkově je zde přes 1.100 km) a uvažuje se také nad propojením ostrovů s pevninou tunely.

Mezinárodní letiště jsou v Záhřebu, Zadaru, Splitu, Pule, Dubrovníku, Osijeku a Rijece. Ta je také největším nákladním přístavem Chorvatska.

Měna

Chorvatská kuna (HRK) je závislá na kurzu €, její hodnota vůči Kč kolísá. V mnoha letoviscích směnárny přijímají české koruny, k dispozici jsou bankomaty, je možná platba kartou. Na ostatních místech je vždy možné směnit € za HRK.

Pro více informací, například důležitá telefonní čísla či celní předpisy, navštivte tyto stránky Ministerstva zahraničních věci:

http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/chorvatsko/cestovani/index.html

nebo použijte pokročilé hledání

Potřebujete poradit?Po – Pá   09:00 – 17:00
+420 725 542 330+420 702 022 210+420 725 535 096
CZ - Kč CZ - Kč SK - €

Autobusové zájezdy | Děti zdarma | Akční nabídka | Doprava | Ke stažení | O nás

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací