Úvod / Tipy z Itálie

Speciality z italských talířů a sklenic

27. 10. 2018

Italská horská gastronomie v oblasti Alp a Dolomit se od tradiční italské kuchyně poměrně dost liší. V horských oblastech to není jen o pizze, těstovinách a mořských plodech. Na středomořské menu zde jen tak nenarazíte, zejména v Dolomitech je gastronomie značně propojena i se sousedním Rakouskem.

Gastroturismus je na vzestupu a přesto, že se samozřejmě jedete věnovat zimním sportům, byla by škoda vynechat kulinářské zázraky místní kuchyně a dávat si každý den obyčejné jídlo ze stánku na sjezdovce. Pojďme se podívat na to, jaké speciality na zimní dovolené v Itálii neminout.

Vynikající jídlo v italských horách

V Alpách i Dolomitech se na našich talířích setkají různé gastronomické kultury – od tyrolské, přes benátskou, až po trentinskou. Jsou výborně celosvětově hodnoceny třeba i Michelinskou hvězdou (nejvíce v oblastech Alta Badia, Val di Vassa, či Kronplatz). Škála nabízených jídel opravdu široká a kupodivu může připomínat českou kuchyni. Nejčastějšími surovinami hlavních jídel jsou sýry, špek, knedlíky, šunka, či špecle. Na horách přece nechcete mít hlad, dietní jídelníček si raději nechejte na doma.

Začneme pěkně postupně, a to polévkou („Primo Piatto“). V horských restauracích nejčastěji narazíte na silné vývary („In Brodo“ - co by vás lépe zahřálo?) s knedlíčky, či italským špekem. Oblíbená je také vydatná kroupová polévka („Zuppa d'Orzo“).

italské sýry

Na horských pláních je perfektní prostor pro stáda krav, která se zde pasou v ekologicky čistém prostředí, proto je alpské mléko považováno za nejkvalitnější (my ho známe asi jen z čokolády Milka). S tím souvisí jeho zpracování, proto na kvalitní sýry narazíte na každém rohu. Doporučujeme vyzkoušet různé drobné lokální výrobce, určitě si pochutnáte.

Sýry jsou často využívány jako předkrm („Antipasto“) anebo jsou součástí hlavních chodů („Piatto Secondo“) a podávají se teplé, například s polentou. Z hlavních chodů si pochutnáte na knedlících se špekem, se zelím, či se špenátem, nebo na guláši skoro jako u nás.

Místní specialitou jsou špecle („Spatzli“) – vzdáleně podobné haluškám, v různých chuťových kombinacích, třeba opět se sýrem, nebo s houbami. Oblíbená je i zvěřina, například v podobě vaječných nudlí se srnčím ragú. Na stole nesmí chybět pečivo, které slouží k přikusování k hlavnímu jídlu, či typickému italskému vytření zbytků z talíře („scarpetta“), pokud nechcete nechat ani trošku sýrové, rajčatové nebo masové omáčky.

těstoviny

Tradiční je taky zpracování masa, například v různé druhy klobás a salámů, které se jí samotné, či se využívají k přípravě jídel. Italskou sušenou šunku („Prosciutto crudo“) určitě také znáte. Další lahůdkou je tyrolský špek („Speck“). Jako rychlé jídlo na svahu je často k dostání grilovaná klobása („Salsiccia“) v housce se sýrem.

A co dezert („Dolci“)? Příjemně vás překvapí štrúdl („Strudel di mele“), rádi ochutnáte tradiční italské tiramisu, nebo různé buchty.

tiramisu

Něco na zahřátí – co si dát k pití v Alpách a Dolomitech?

Za zmínku stojí i místní nápoje. Na horách nesmí chybět bombardino (teplý nápoj z kávy, vaječného koňaku, někdy i whiskey s domácí šlehačkou nahoře). Pokud nemáte náladu na alkohol, pochutnejte si na výborné horké čokoládě (určitě bude z alpského mléka) – doporučujeme čokoládovnu na náměstí ve městečku Moena u Val di Fassa, tam si z více než 20 druhů vybere určitě každý.

V Itálii nezapomeňte na víno – plné kořeněné chuti z vinné révy pěstované na příkrých svazích horských oblastí. Pokud máte chuť na něco ostřejšího, vyzkoušejte pálenku „grappa“, která je vyrobena ze zbytků hroznů po vylisování. Pozor, obsahuje kolem 50 % alkoholu, méně je to ve variantě likéru – grapa s ovocnými příchutěmi neboli „grapino“ má kolem 25 %.

2010 - 2024 © Italia Travel - nejlepší dovolená v Itálii
Vytvořilo Plugo.cz - tvorba e-shopů