| Italia Travel

CK Italia Travel s.r.o. » Destinace » Itálie » Giardini Naxos


Giardini Naxos

Giardini Naxos - dnes známé, moderní a živé letovisko severovýchodní Sicílie, ve starověku to byla první osada, jež tady založili řekové.

Sicílie

Sicílie je největším ostrovem ve Středozemního moře a patří Itálii. Na rozloze 25 426 km2 žije 5,1 milionu obyvatel, v hlavním městě Palermu 700 000. Od pevninské Itálie je vzdálen necelé 4 kilometry přes Messinský průliv.

Geografie Sicílie

Ostrov je omýván třemi moři : ze severu -Tyrhénské moře, z jihovýchodu- Středozemní moře, ze západu – Jónské moře. Sever tvoří pohoří Monti Nebrodi a Madonie. Svou výškou 1000 – 2000 m tvoří páteř ostrova jako sicilské Apeniny. Podstatná část jihu ostrova je vrchovinou prakticky bez stromů. Ve středověku byla Sicílie obilnicí Říma a i dnes se zde nacházejí rozsáhlé lány. Messinská úžina a část Tyrhénského moře jsou geologickým zlomem projevujícím se intenzivní vulkanickou činností.

Symbolem Sicílie je 3340 metrů vysoká Etna. Tato aktivní sopka tvoří uříznutý kužel s téměř kruhovou základnou o průměru 40 km a obvodu 165 km. Kromě hlavních čtyř kráterů má ještě boční, tzv. parazitické, kterých je asi 200. V zimě je střediskem zimních sportů, sníh se zde drží až do pozdního jara. Na ostrově je mnoho menších říček, které v létě často vysychají, a přibližně 30 jezer. Na Sicílii najdeme více než 17 přírodních rezervací  a 2 národní parky, je proslulá nádhernými olivovými a cypřišovými háji, piniovými lesíky, ovocnými sady. Nikde z celé Itálie se nesklízí tolik citrusových plodů jako právě zde.  Sicílie má středomořské podnebí se suchými teplými léty a mírnými zimami.

Skvělý pohled na místní sopku Etnu se nabízí z velmi oblíbeného a známého městečka Taormina, jež bývá navštěvováno kvůli koncertům a operám, pořádaným v řeckém amfiteátru.  Nedaleko odtud, ve vnitrozemí, se nachází Alcantarská soutěska s bizarně vymletými kameny. Historii, zapsanou do kamenů, můžete obdivovat i v Agrigentu, Selinuntu a Segestě, kde jsou k vidění zbytky řeckých chrámů. V hlavním městě Palermu se nacházejí obsáhlé sbírky sicilských dějin a určitě stojí za prohlídku i dómy v Syrakusách a Catanii. Zajímavým zážitkem pro turisty může být i návštěva rybího tržiště. Prakticky všechny restaurace nabízejí mořské speciality a v jídelníčku nechybí ani těstoviny. Speciální aroma sicilské kuchyni propůjčuje oregano, divoký fenykl, máta a bazalka. Osvěžující specialitou je citrónový sorbet.

Letní dovolená v Itálii, to je čisté moře, pláže a příjemná přátelská atmosféra. Sicílie Vám navíc nabízí nepřelidněné pláže a zároveň teplejší a průzračnější moře. I zde najdete vysoce kvalitní služby a ubytování všech kategorií.

Palermo

Hlavní město Sicílie je rušné a živé město, říká se, že kdo jej nenavštívil, neviděl Sicílii. Nachází se na severním pobřeží ostrova, u širokého zálivu na úpatí vápencového masivu Monte Pellegrino, v údolí zvaném Conca d´Oro (Zlatá mušle). Město založili  Kartaginci, kteří z něj  učinili významné středisko námořního obchodu. Své největší slávy dosáhlo Palermo za panování Arabů a později pod vládou Normanů, kdy patřilo k nejvýznamnějším městům Evropy. Centrum je poněkud neuspořádané, změť středověkých uliček a náměstí, které se mísí s moderními kancelářskými budovami, postrádá skutečný střed. K nejzajímavějším památkám patří katedrála a nedaleký královský palác Palazzo dei Normani s nádhernou, mozaikami vyzdobenou kaplí.

Pozornost si zaslouží asi 30 km vzdálené historické městečko Montreale, kde najdete středověkou katedrálu vybudovanou ve stylu normanské architektury. Pro ty, kdo chtějí spojit historii s pobytem u moře, Palermo nabízí letovisko Mondello s krásnou písčitou pláží.

Výlety

LIPARSKÉ OSTROVY

Liparské ostrovy se nacházejí severně od Sicílie. Patří do nich: Alicudi, Filicudi, Salina, Lipari, Vulcano, Panarea, Basiluzzo, Stromboli a další malé: Ginostra, Rinella. Všechny jmenované ostrovy jsou vulkanického původu, stále je na nich zřejmé, že dosud zcela nevyhasly. Bublající, vyvěrající voda, bláto a stoupající pára s určitou koncentrací sirných plynů jsou na každém kroku. Doporučuje se pohybovat po značených cestách.

Lipari - 37,6 km2, 10 000 obyvatel

Největší ostrov, podle něhož bylo pojmenováno i celé souostroví. Je správním střediskem ostatních ostrovů s výjimkou Saliny. S počtem 10 000 stálých obyvatel je zdaleka nejlidnatějším. Vznik ostrova se předpokládá přibližně před 150 000 lety. K zatím poslednímu výbuchu došlo na severu ostrova na sopce Monte Pilato před 1500 lety. Dnes se vulkanická činnost projevuje jen ve formě horkých pramenů. Pozůstatkem po sopečné činnosti jsou však i mohutná ložiska obsidiánu a pemzy, těžené na severu ostrova dodnes.

Hlavní město celého souostroví -  Lipari, které je se 4,5 tis. obyvateli biskupským sídlem,  je navštěvováno jako klimatické lázně a přímořské letovisko.

Vulcano - 21,2 km2, 500 obyvatel

Nejjižnější italský ostrov ležící nejblíže k Sicílii je Vulcano, třetí největší v souostroví Liparských ostrovů. Skalnaté pobřeží a mohutný kužel sopky je to první, co spatří většina přijíždějících návštěvníků. Všudypřítomné vulkanické plyny nenechají příchozího na pochybách, že sopka je stále živá...

Stromboli - 12,6 km2, 660 obyvatel

Ostrov Stromboli s kuželem stejnojmenné sopky je bezesporu nejaktivnější sopkou v Evropě. Řadí se mezi  světovou sopečnou elitu - je to jedna z mála sopek, jejíž erupce probíhají pravidelně v intervalech 10-20 min. a to po tisíce let lidské přítomnosti na ostrovech.

Salina - 26,8 km2, 250 obyvatel

Leží asi 4 km severozápadně od ostrova Lipari. Jeho charakteristickou siluetu tvoří dva kužely vyhaslých vulkánů - Monte di Porri, 860 m a Monte Fosa delle Felci, 962 m, oddělené od sebe údolím Val di Chiesa. Díky  této charakteristice byl ostrov ve starověku nazýván Didyme – dvojčata.

Panarea - 3,4 km2, 250 obyvatel

Vznikl pravděpodobně sopečným výbuchem v roce 126 př. Kr. S okolními ostrůvky tvořil dříve pravděpodobně jeden velký ostrov.

Alicudi - 5,2 km2, 330 obyvatel

Další z Liparských ostrovů, který se původně nazýval Ericusa podle vřesu, jenž roste na jeho svazích.

Filicudi - 9,6 km2, 600 obyvatel

Ostrov se skládá ze tří vyhaslých kráterů. Zajímavé je jeho pobřeží s bizarními útesy a malými jeskyněmi.

Výlety

Liparské ostrovy – Lipari a Vulckano

Odjezd autobusem do přístavu v Milazzu odtud lodí na ostrov Lipary, zastávka v přístavu Marina Lunga. Volný čas na prohlídku Pevnosti s archeologickým areálem nebo procházka malebným městečkem. Předejzd lodí do přístavu Porto Levante na ostrově Vulcano. Možnost pěšího výstupu na Velký kráter s velkým fumarolovým polem, návštěva černé sopečné pláže nebo koupání v sirném jezírku. Návrat do přístavu v Milazzu, odtud odjezd autobusem zpět do hotelu.

Syrakusy - město s bohatou historií

Odjezd autobusem do Syrakus, které patřily k nejvýznamnějším a nejkrásnějším řeckým městům 5. – 3. století před n.l. Prohlídka čtvrti Neapolis, kde se rozprostírá Archeologický park: Teatro Romano, oltář Hierona II., do skály vyhloubené Teatro Greco, Rajská latomie a Dionýsovo ucho. Volný čas na prohlídku historického centra ostrova Ortigia s překrásnou katedrálou a Aretusinym pramenem.

Etna - nejvyšší sopka v Evropě

Odjezd autobusem přes městečka Santa Venerina a Zafferana Etnea na Etnu, nejvyšší sopku v Evropě (výjezd autobusem do oblasti Rifugio Sapienza v n. v. 1923 m.), kde uvidíte zajímavou krajinu s krátery a oblast lávových polí. Volný čas na prohlídku Krateru Silvestri. Při cestě zpět krátká zastávka nad městem Nicolosi, ochutnávka medu a místních specialit.

Palermo – Monreale – Cefalù

Odjezd autobusem přes vnitrozemí Sicilie do Palerma. Prohlídka Monreale, baziliky světově proslulé svými mozaikami a klášterním dvorem ze 13.st., dále návštěva Palerma  - překrásné Palazzo Reale a Capella Pallatina, katedrála a náměstí Piazza Quatro Canti. Cestou zpět návštěva středověkého města Cefalú s katedrálou z 12. století.

nebo použijte pokročilé hledání

Potřebujete poradit?Po – Pá   09:00 – 17:00
+420 725 542 330+420 702 022 210+420 725 535 096
CZ - Kč CZ - Kč SK - €

Autobusové zájezdy | Děti zdarma | Akční nabídka | Doprava | Ke stažení | O nás

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací