| Italia Travel

CK Italia Travel s.r.o. » Destinace » Itálie » Sicílie - Brolo


Sicílie - Brolo

Toto italské město přezdívané "kvetoucí přístav" se nachází na pobřeží Tyrhénského moře, 91 km od Messiny. Brolo bylo do 17. století díky své poloze významným přístavním městem. Mezi nejzajímavější památky patří středověký hrad, z něhož byla zachovaná a obnovená věž, tyčící se nad městem. K hradu se dostanete klikatými uličkami, které jsou plné květin zdobící balkóny a když vystoupáte po úzkých točitých schodech vzhůru na cimbuří, naskytne se Vám neskutečný pohled

na okolní krajinu a dýchne na Vás svěžest moře. Historie města, krásné moře, lákavé pláže, přátelská atmosféra, vyhlášená kuchyně - letní dovolená tady pro vás bude příjemným odpočinkem. Chcete-li, aby Vaše dovolená byla pestřejší, můžete si naplánovat zájezdy po okolí, které je neméně lákavé.

Sicílie

Sicílie je největším ostrovem ve Středozemního moře a patří Itálii. Na rozloze 25 426 km2 žije 5,1 milionu obyvatel, v hlavním městě Palermu 700 000. Od pevninské Itálie je vzdálen necelé 4 kilometry přes Messinský průliv.

Geografie Sicílie

Ostrov je omýván třemi moři : ze severu -Tyrhénské moře, z jihovýchodu- Středozemní moře, ze západu – Jónské moře. Sever tvoří pohoří Monti Nebrodi a Madonie. Svou výškou 1000 – 2000 m tvoří páteř ostrova jako sicilské Apeniny. Podstatná část jihu ostrova je vrchovinou prakticky bez stromů. Ve středověku byla Sicílie obilnicí Říma a i dnes se zde nacházejí rozsáhlé lány. Messinská úžina a část Tyrhénského moře jsou geologickým zlomem projevujícím se intenzivní vulkanickou činností.

Symbolem Sicílie je 3340 metrů vysoká Etna. Tato aktivní sopka tvoří uříznutý kužel s téměř kruhovou základnou o průměru 40 km a obvodu 165 km. Kromě hlavních čtyř kráterů má ještě boční, tzv. parazitické, kterých je asi 200. V zimě je střediskem zimních sportů, sníh se zde drží až do pozdního jara. Na ostrově je mnoho menších říček, které v létě často vysychají, a přibližně 30 jezer. Na Sicílii najdeme více než 17 přírodních rezervací  a 2 národní parky, je proslulá nádhernými olivovými a cypřišovými háji, piniovými lesíky, ovocnými sady. Nikde z celé Itálie se nesklízí tolik citrusových plodů jako právě zde.  Sicílie má středomořské podnebí se suchými teplými léty a mírnými zimami.

Skvělý pohled na místní sopku Etnu se nabízí z velmi oblíbeného a známého městečka Taormina, jež bývá navštěvováno kvůli koncertům a operám, pořádaným v řeckém amfiteátru.  Nedaleko odtud, ve vnitrozemí, se nachází Alcantarská soutěska s bizarně vymletými kameny. Historii, zapsanou do kamenů, můžete obdivovat i v Agrigentu, Selinuntu a Segestě, kde jsou k vidění zbytky řeckých chrámů. V hlavním městě Palermu se nacházejí obsáhlé sbírky sicilských dějin a určitě stojí za prohlídku i dómy v Syrakusách a Catanii. Zajímavým zážitkem pro turisty může být i návštěva rybího tržiště. Prakticky všechny restaurace nabízejí mořské speciality a v jídelníčku nechybí ani těstoviny. Speciální aroma sicilské kuchyni propůjčuje oregano, divoký fenykl, máta a bazalka. Osvěžující specialitou je citrónový sorbet.

Letní dovolená v Itálii, to je čisté moře, pláže a příjemná přátelská atmosféra. Sicílie Vám navíc nabízí nepřelidněné pláže a zároveň teplejší a průzračnější moře. I zde najdete vysoce kvalitní služby a ubytování všech kategorií.

Palermo

Hlavní město Sicílie je rušné a živé město, říká se, že kdo jej nenavštívil, neviděl Sicílii. Nachází se na severním pobřeží ostrova, u širokého zálivu na úpatí vápencového masivu Monte Pellegrino, v údolí zvaném Conca d´Oro (Zlatá mušle). Město založili  Kartaginci, kteří z něj  učinili významné středisko námořního obchodu. Své největší slávy dosáhlo Palermo za panování Arabů a později pod vládou Normanů, kdy patřilo k nejvýznamnějším městům Evropy. Centrum je poněkud neuspořádané, změť středověkých uliček a náměstí, které se mísí s moderními kancelářskými budovami, postrádá skutečný střed. K nejzajímavějším památkám patří katedrála a nedaleký královský palác Palazzo dei Normani s nádhernou, mozaikami vyzdobenou kaplí.

Pozornost si zaslouží asi 30 km vzdálené historické městečko Montreale, kde najdete středověkou katedrálu vybudovanou ve stylu normanské architektury. Pro ty, kdo chtějí spojit historii s pobytem u moře, Palermo nabízí letovisko Mondello s krásnou písčitou pláží.

Výlety

LIPARSKÉ OSTROVY

Liparské ostrovy se nacházejí severně od Sicílie. Patří do nich: Alicudi, Filicudi, Salina, Lipari, Vulcano, Panarea, Basiluzzo, Stromboli a další malé: Ginostra, Rinella. Všechny jmenované ostrovy jsou vulkanického původu, stále je na nich zřejmé, že dosud zcela nevyhasly. Bublající, vyvěrající voda, bláto a stoupající pára s určitou koncentrací sirných plynů jsou na každém kroku. Doporučuje se pohybovat po značených cestách.

Lipari - 37,6 km2, 10 000 obyvatel

Největší ostrov, podle něhož bylo pojmenováno i celé souostroví. Je správním střediskem ostatních ostrovů s výjimkou Saliny. S počtem 10 000 stálých obyvatel je zdaleka nejlidnatějším. Vznik ostrova se předpokládá přibližně před 150 000 lety. K zatím poslednímu výbuchu došlo na severu ostrova na sopce Monte Pilato před 1500 lety. Dnes se vulkanická činnost projevuje jen ve formě horkých pramenů. Pozůstatkem po sopečné činnosti jsou však i mohutná ložiska obsidiánu a pemzy, těžené na severu ostrova dodnes.

Hlavní město celého souostroví -  Lipari, které je se 4,5 tis. obyvateli biskupským sídlem,  je navštěvováno jako klimatické lázně a přímořské letovisko.

Vulcano - 21,2 km2, 500 obyvatel

Nejjižnější italský ostrov ležící nejblíže k Sicílii je Vulcano, třetí největší v souostroví Liparských ostrovů. Skalnaté pobřeží a mohutný kužel sopky je to první, co spatří většina přijíždějících návštěvníků. Všudypřítomné vulkanické plyny nenechají příchozího na pochybách, že sopka je stále živá...

Stromboli - 12,6 km2, 660 obyvatel

Ostrov Stromboli s kuželem stejnojmenné sopky je bezesporu nejaktivnější sopkou v Evropě. Řadí se mezi  světovou sopečnou elitu - je to jedna z mála sopek, jejíž erupce probíhají pravidelně v intervalech 10-20 min. a to po tisíce let lidské přítomnosti na ostrovech.

Salina - 26,8 km2, 250 obyvatel

Leží asi 4 km severozápadně od ostrova Lipari. Jeho charakteristickou siluetu tvoří dva kužely vyhaslých vulkánů - Monte di Porri, 860 m a Monte Fosa delle Felci, 962 m, oddělené od sebe údolím Val di Chiesa. Díky  této charakteristice byl ostrov ve starověku nazýván Didyme – dvojčata.

Panarea - 3,4 km2, 250 obyvatel

Vznikl pravděpodobně sopečným výbuchem v roce 126 př. Kr. S okolními ostrůvky tvořil dříve pravděpodobně jeden velký ostrov.

Alicudi - 5,2 km2, 330 obyvatel

Další z Liparských ostrovů, který se původně nazýval Ericusa podle vřesu, jenž roste na jeho svazích.

Filicudi - 9,6 km2, 600 obyvatel

Ostrov se skládá ze tří vyhaslých kráterů. Zajímavé je jeho pobřeží s bizarními útesy a malými jeskyněmi.

Výlety

Liparské ostrovy – Lipari a Vulckano

Odjezd autobusem do přístavu v Milazzu odtud lodí na ostrov Lipary, zastávka v přístavu Marina Lunga. Volný čas na prohlídku Pevnosti s archeologickým areálem nebo procházka malebným městečkem. Předejzd lodí do přístavu Porto Levante na ostrově Vulcano. Možnost pěšího výstupu na Velký kráter s velkým fumarolovým polem, návštěva černé sopečné pláže nebo koupání v sirném jezírku. Návrat do přístavu v Milazzu, odtud odjezd autobusem zpět do hotelu.

Syrakusy - město s bohatou historií

Odjezd autobusem do Syrakus, které patřily k nejvýznamnějším a nejkrásnějším řeckým městům 5. – 3. století před n.l. Prohlídka čtvrti Neapolis, kde se rozprostírá Archeologický park: Teatro Romano, oltář Hierona II., do skály vyhloubené Teatro Greco, Rajská latomie a Dionýsovo ucho. Volný čas na prohlídku historického centra ostrova Ortigia s překrásnou katedrálou a Aretusinym pramenem.

Etna - nejvyšší sopka v Evropě

Odjezd autobusem přes městečka Santa Venerina a Zafferana Etnea na Etnu, nejvyšší sopku v Evropě (výjezd autobusem do oblasti Rifugio Sapienza v n. v. 1923 m.), kde uvidíte zajímavou krajinu s krátery a oblast lávových polí. Volný čas na prohlídku Krateru Silvestri. Při cestě zpět krátká zastávka nad městem Nicolosi, ochutnávka medu a místních specialit.

Palermo – Monreale – Cefalù

Odjezd autobusem přes vnitrozemí Sicilie do Palerma. Prohlídka Monreale, baziliky světově proslulé svými mozaikami a klášterním dvorem ze 13.st., dále návštěva Palerma  - překrásné Palazzo Reale a Capella Pallatina, katedrála a náměstí Piazza Quatro Canti. Cestou zpět návštěva středověkého města Cefalú s katedrálou z 12. století.

nebo použijte pokročilé hledání

Potřebujete poradit?Po – Pá   09:00 – 17:00
+420 725 542 330+420 702 022 210+420 725 535 096
CZ - Kč CZ - Kč SK - €

Autobusové zájezdy | Děti zdarma | Akční nabídka | Doprava | Ke stažení | O nás

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací